Rady při vaření
Rady a tipy
Popis úpravy bramboráku:
Bramborák uděláme podle své chuti, ale scedíme polovinu vody z nastrouhaných brambor, abychom nemuseli přidávat mnoho mouky. Dáme do něj dva žloutky pro křehkost a těsně před smažením lehce vmícháme do těsta tuhý sníh ze zbylých bílků.
Takto připravený bramborák je nadýchanější, není tuhý a navíc, zbude-li Vám od večeře, je poživatelný i ráno k snídani, po ohřátí v mikrovlnce, chutná skoro jako čerstvý
Šlehání bílků:
Bílky vyndejte z lednice asi hodinu před použitím, protože se nejlépe našlehají při pokojové teplotě.
Smažené řízky:
Při smažení řízků přidejte do rozehřátého tuku silnější kolečka syrového bramboru, tak se vám nikdy nepřipálí.
Aby byly řízky hezky dozlatova vypečené, báječně křupavé a strouhanka z nich neopadávala, nesmíte je před přípravou nechávat dlouho obalené v lednici a při samotném smažení přikrývat pokličkou. Pokud ale do vajíčka na obalování přidáte bílý jogurt (na 1 vejce asi 1 lžičku), strouhanka bude na mase pevně držet.
Zeleninové saláty:
Jednoduchý salát můžete ozvláštnit opečenými krutony.
Z plátků chleba, nejlépe tmavého toustového, si nakrájejte malé kostičky nebo formičkou vytvořte různé tvary a kousky chleba pak opečte dozlatova na rozehřátém olivovém oleji.
Loupaný citrusu a česneku:
Pomeranče, grapefruity a česnek půjdou snadněji oloupat, když je předtím asi na 3 minuty vložíte do mísy s vlažnou (rozhodně ne horkou!) vodou.
Loupaní brambor:
Ve slupce vařené brambory půjdou lépe oloupat, pokud je přelijete studenou vodou.
Vaření těstovin:
Důležité je aby se těstoviny vařily v dostatečném množství dobře osolené vody. Olej přidaný do vody trochu těstoviny zjemní ale těžko zabrání tomu aby se při vaření a po uvaření lepily k sobě jak se často tvrdí. Většinu oleje ale slijete do odpadu s vodou při cezení. Raději dopřejte těstovinám olej nebo případně máslo až po scezení.
Zakalený vývar:
Aby se vývar nezakalil, tak kosti či maso důkladně umyjeme pod studenou vodou. Zásadně napouštíme studenou vodu. Vaříme na mírném ohni či na 1 stupni elektrického sporáku s mírně pootevřenou pokličkou. Během vaření sbíráme s vývaru takové cucky, který způsobuje zakalení vývaru. Cca 3 až 4 během vaření.
Přesto když se stane, že se vývar zakalí, tak jej uveďte do prudkého varu. Nechte podstatnou část vývaru odvařit. Pak do vývaru nasypte mísu ledu či hodně studenou vodu. A vývar maté nezakalený.
Zbavení pachu ryb:
Nepříjemný pach kapra odstraníme tak,že ho velmi důkladně zvenku i zevnitř omyjeme v silném solném roztoku pokapeme citrónem a necháme v chladu alespoň hodinu odležet.
Když je nádivka příliš tekutá:
Příliš tekutou nádivku, která z buchet či šátečků vytéká, je potřeba zahustit. Švestková povidla můžeme zahustit strouhaným perníkem, do tvarohové nádivky zase přidáme lžíci vanilkového pudinku, do marmelády přidáme lžičku solamylu.
Loupání vlašských jader:
Jádra vlašských ořechů snadno oloupeme, namočíme-li je na 5 hodin do vody. Ořechy pak budou i šťavnatější.
Loupání paprik a lilku
Papriky a lilky snadněji oloupeme, když plody nejprve opečeme nad žárem ohně nebo je vložíme na suchý plech a opečeme. Na plodech naskákají "puchýře" a slupka půjde lehce odloupnout.
Očištění květáku:
Květák před vařením namočíme do silně osolené vody, vyplavíme tak nežádoucí hmyz.
Aby vejce nepraskalo:
Aby vejce při vaření nepraskalo, vaříme jej v osolené vodě s octem. Octem nešetříme, i když vejce pukne, nerozteče se. Vejce vařené v octové vodě se i snadněji loupe.
Když nám chybí vejce:
Vejce můžeme do těsta nahradit vařeným bramborem nebo sójovou moukou.
Šťavnatější bublanina:
Při zadělávání těsta na bublaninu lze použít místo mléka ovocnou kompotovou šťávu. Moučník bude mít hned lepší příchuť.
Jak na sójovou omáčku:
Při vaření asijských pokrmů se nevyhneme použití sójové omáčky. Při jejím použití ale pamatujme, že ji musíme přidat až nakonec, jinak se sojová omáčka spálí.
Špagetová finta:
Zkuste místo dřevěných párátek nebo špejlí ke spíchnutí závitků použít kousky tvrdých špaget. Těstoviny vše zpevní, a přitom při pečení zkřehnou natolik, že je při konzumaci nikdo neodhalí.
Mražení šlehačky:
Smetanu ke šlehání zmrazujeme dobře našlehanou. Šlehačku rozmrazujeme při pokojové teplotě nebo v chladničce, nikdy ji nezahříváme.
Rychle měkké máslo:
Potřebujeme-li rychle změklé máslo nebo jiný tuk, nastrouháme ho na hrubém struhadle. Můžeme ho hned dále zpracovávat na těsto či do krému.
Aby se bramborové knedlíky nerozvařily:
Knedlíky z bramborového těsta se nerozvaří, když do vroucí vody přidáme 2 lžíce hladké mouky.
Drobenka s medem:
Klasickou drobenku z mouky, cukru a másla vylepšíme, když část cukru nahradíme medem. Drobenka bude pěkně křupavá.
Nadýchané těstíčko:
Těstíčko na obalování řízků, zeleniny, sýrů, mletých směsí apod. bude nadýchanější, když do něj přimícháme lžičku prášku do pečiva.
Loupání vařených brambor:
Vařené brambory ve slupce se budou lépe loupat, když je po uvaření přelijeme studenou vodou. Na příliš tenkou slupku použijeme čistý kartáček nebo drátěnku.
Těsto se nebude lepit na ruce:
Ještě než začneme míchat těsto rukama, potřeme si je neutrálním jedlým olejem. Těsto se nebude na ruce lepit.
Aby se piškotový plát nelámal:
Plát na roládu se nebude lámat, když jej hned po upečení přendáme na utěrku, kterou jsme posypali cukrem. Piškot přikryjeme druhou utěrkou, kterou jsme navlhčili. Piškotový plát díky tomuto triku zůstane pružný až do doby, než se namaže náplní a sroluje.
Uchovaní barvy zeleniny při vaření:
Zelené druhy zeleniny si uchovají při vaření krásnou barvu, když do vody přidáme špetku či dvě prášku do pečiva.
Růžová krusta na kuřeti:
Potřeme-li kuře před pečením hustou smetanou, podaří se nám na něm při pečení utvořit krásně růžová a křupavá kůrčička.
Chutnější polévka:
Polévka se zeleninou bude chutnější, když nakrájenou zeleninu před přidáním do polévky osmahneme.
Vaření pudinku:
Často se vám pudink připálí? Jednoduchým trikem, jak tomu předejít, je vymazat hrnec (dno i po stranách) před vařením plátkem másla.
Nerozvařené brambory:
Do vody přidáme trochu másla. Chuť brambor bude lepší, nerozvaří se a zůstanou pevné.
© Jiří Šimek, Liberec