Jdi na obsah Jdi na menu
 


Druhy koření

Základní informace o koření, směsi koření a jejich použití

ANÝZ

Používá se do některých druhů chleba, do pečiva, k nakládání červené řepy, do červeného zelí, okurek. Velmi příjemný je v hruškovém a jablečném kompotu. Anýz je možno přidat k dušeným houbám, především k žampiónům. Je velmi oblíben v indické a čínské kuchyni, kde se používá do masitých jídel.

BADYÁN

Nazýváme také "hvězdicový anýz" nebo "čínský anýz". Má příjemnou kořenně nasládlou a jemnější chuť než skutečný anýz. Badyánová silice se používá při výrobě likérů a voňavek. Jinak se používá zejména v asijských kuchyních. U nás se většinou přidává do pečiva, kompotů, povidel a podobně.

BAZALKA

Používá se ke kořenění zeleninových nebo masových polévek, do omáček, karbanátků, salátů, náplně italské pizzy, na těstoviny, do fazolí, okurek, bylinkového másla, octa, tvarohu, při přípravě zvěřiny a ryb. Lze ji přidat do játrové paštiky, vhodná je do pokrmů z masa, vajec, krabů a sýrů.

BOBKOVÝ LIST

Jako koření ho najdeme v každé domácnosti. Užívá se k úpravě svíčkové, rajské omáčky a smetanové omáčky ke zvěřině. Bobkový list podporuje trávení a chuť k jídlu, a proto je používán v kuchyních mnoha národů při konzervaci masa a ryb, při nakládání zeleniny, hub, okurek, do octa a směsí koření, při výrobě lahůdkářského zboží, při úpravě zvěřiny, při opékání masa na rožni atd.

CIBULE

Je základní kořenící součástí při přípravě masitých jídel, polévek, salátů, nakládaných zelenin, omáček, dušených zelenin, různých paštik a pomazánek.

CITRONOVÁ KŮRA

Jemně mletá kůra ze španělských citronů pěstovaných bez chemického ošetření. Má široké použití zejména do sladkých pokrmů (perník), na ryby, do pomazánek, na čínské pokrmy apod.

ČESNEK

Česnek je výrazná pochutina, která se uplatňuje snad v každé kuchyni. Hodně se používá ve francouzské, ale i anglické, italské, španělské, židovské, čínské, indické i jinde. Je nezbytný při úpravě skopového masa, v uzeninách, v karbanátcích, do omáček, majonéz, salátů, polévek, při domácích zabijačkách, do bramborových jídel apod.

ESTRAGON

Estragon se často používá k aromatizování vinných nebo ovocných octů, bylinkových másel, do nádivek, drůbeže, k pečeným a dušeným masům, do omáček, majonéz, při výrobě hořčice, při nakládání zeleniny (okurek, rajčat), do salátů, polévek, marinád, omelet, k jemným zeleninám atd.

FENYKL

Jako koření se používá především do rybích polévek, k dušeným masům, do tvarohových a sýrových jídel, omáček, bylinkového másla, do salátů, při konzervaci zelenin (červená řepa, okurky), do sladkého pečiva a chleba, při výrobě likérů apod.

GLUTAMAN

Tento krystalický bílý prášek je nutno používat v malých dávkách - asi do půl čajové lžičky na 1 litr nebo kilogram pokrmu, nepředávkovat. Zvýraznění osobité chuti pokrmu. Používá se do polévek, omáček, omelet, v japonské a čínské kuchyni, všude tam, kde pokrmu "něco chybí".

HOŘČICE

Celého semena hořčice se používá při konzervaci zeleniny - zelí, červené řepy, okurek, hub, při konzervaci ryb.

HŘEBÍČEK

Hřebíček se používá při speciální úpravě masa, v uzenářství, likérnictví, při nakládání zeleniny a hub, do omáček a kečupů, v menším množství i do vývarů.

CHILLI PAPRIČKY

Přidávají se do pokrmů celé - na porce pro 4 osoby stačí 1 - 2 ks - nechají se povařit a vyjmou se. Hodí se do gulášů, zelných pokrmů, mexických, indických a čínských jídel, drštkové polévky, dušených směsí zeleniny, rýžových pokrmů aj.

CHILLI PIKANT

Sladká odrůda mletých chilli papriček mexického typu pěstovaných v Kalifornii. Pro svoji temně rudou barvu jsou oblíbené především při grilování, pečení a nakládání mas, do gulášů, omáček a mexických pokrmů.

JALOVEC

Jalovčinky se hlavně užívají při kořenění zvěřiny, drcenými jalovčinkami se obaluje očištěná zvěřina před úpravou, aby "dozrála". Přidávají se i do rybích marinád. Koření se jimi kysané zelí, hlavně v Německu a v Alsasku, někdy se přidávají do guláše, chceme-li mu dodat "divokou" příchuť, ale i při pečení drůbeže. Jsou součástí různých směsí koření, dají se použít spolu s koriandrem k nakládání masa před uzením. Používají se k výrobě pálenky zvané borovička.

KARDAMOM

Používají se v cukrářství, pekařství, uzenářství, do nejrůznějších směsí koření, ale i k masu a v lékařství. Mají použití i v likérnictví, přidávají se např. do whisky apod.

KMÍN CELÝ a DRCENÍ

Koření se jím bylinkové a bramborové polévky, saláty, používá se do bylinkových omáček, pomazánek z tvarohu, pod dušená masa. Je to nenahraditelné koření do žitného chleba, pečiva, k pečením, do kořenných směsí, do omáček, polévek pomazánek, při vaření brambor, ke konzervaci, při výrobě likérů atd. Kmín lze používat jak celý, tak i mletý.

KMÍN ŘÍMSKÝ - CUMIN

Pro svou výraznou chuť i aróma se používají menší dávky - celého nebo mletého kmínu. Je součástí kari koření a dalších směsí. V řadě zemí je oblíben i při pečení chleba, pečiva, při výrobě salámů, sýrů. V Africe se dává do pokrmů tadžin, kuskus. Ve Španělsku se míchá se skořicí, v arabských zemích s koriandrem, kurkumou a kardamomem.

ČERNUCHA - KMÍN ČERNÝ

Používá se k okořenění chleba, pečiva, sýrů, luštěnin apod. Je součástí směsí koření Kari a různých druhů Másal. Má příjemnou mírně ostrou chuť, něco mezi cibulí, mákem a pepřem. Černucha je koření pro toho, kdo rád experimentuje. Dobře se doplňuje s koriandrem a novým kořením, saturejkou a tymiánem.

KOPR

Kopr je jedna ze staročeských vonných bylin, které se používá dodnes. Koprová nať je velmi vhodná do okurkového salátu, lze ji přidat i do hlávkového, rajčatového a bramborového salátu. Dává se do tvarohových pomazánek, do omáček a polévek. Kopr se někde přidává do kysaného zelí nebo salátu z kysaného zelí. Koprové semeno se umleté přidává do okurkového, fazolového a zelného salátu. Celé rostliny kopru se přidávají k nakládané zelenině (okurkám, cibulkám), koprová nať se přidává do bylinkového octa a do bylinkového másla. Používá se i do vaječných jídel, je vhodný i k rybám a k masům dušeným na bylinkové směsi.

KORIANDR

Tvoří součást směsí kari. Je vhodný při nakládání hub, červené řepy, zelí, do směsí koření, do pečiva, při uzení masa a výrobě uzenin, do omáček, při dušení masa, do likérů, při výrobě cukrovinek.

KURKUMA

Také zvaný žlutý zázvor". Pro význačnou kořennou chuť se kurkumy používá jako koření při přípravě různých omáček, přidává se do hořčice, používá se dále k přípravě tekutého koření - worcesterské omáčky a nejrůznějších druhů koření kari.

LIBEČEK

Koření se jím polévka z brambor a česneku, tzv. oukrop, nebo bylinková polévka vařená kolem velikonoc, kdy bylo zvykem sníst "něco zeleného". Do pokrmů nedáváme libečku mnoho, je příliš aromatický. Libeček přidáváme do hovězích vývarů, do bramborové polévky, do hrachové polévky a vůbec do zeleninových bílých polévek. Libečkem můžeme kořenit rajčatový a paprikový salát, přidávat jej nadrobno rozsekaný do nádivek, karbanátků, k dušeným masům se zeleninou, do tvarohu, do pomazánek, bylinkového másla, do rozmanitých omáček. Dodává jídlům aromatickou masovou příchuť.

MAJORÁNKA

Jako koření se používá majoránka drhnutá, což je směs listů a květů. Majoránka se používá ve všech evropských kuchyních. Koření se jí polévky - hrachová, bramborová, dušená masa - skopové, hovězí, karbanátky, drůbež, dává se do paštik, do uzenin - a samozřejmě je nutná při výrobě jaternic.

MÁTA PEPRNÁ

Máta peprná mívala své slavné místo i ve staročeské kuchyni. Mátu můžeme použít samotnou nebo ve směsi s ostatními bylinkami, nejčastěji se šalvějí, ale i s yzopem, saturejkou, libečkem, estragonem aj. Dáváme ji do nádivek, do sekaných mas (karbanátky, sekaná), přidává se také do smetanových sýrů, tvarohových pomazánek, k dušené zelenině.

MUŠKÁTOVÝ OŘECH a KVĚT

Muškátový květ je zlatavě žlutý až hnědý. Muškátový ořech i květ jsou známá koření. Používají se do masitých jídel, polévek, ragú, do pečiva.

NOVÉ KOŘENÍ CELÉ a MLETÉ

Podle země původu též "jamajský pepř". Nové koření se používá do uzenin, při konzervaci masa, v kuchyni do omáček a do polévek, při marinování ryb, do směsí celého i mletého koření.

OREGANO

Česky dobromysl. Hodí se pro svou určitou podobnost ve vůni a chuti všude tam, kam se dává majoránka, s níž je příbuzná. V Itálii se přidává do sekaného masa, na špagety, nelze si bez ní představit italskou pizzu a patří i do rizota. Velmi chutná je na skopovém a telecím mase. Je vhodná k tučnějším jídlům, která pomáhá trávit a zvýrazňuje jejich chuť. Dobromyslem můžeme okořenit karbanátky, sekanou nebo ji přidat k masu dušenému na zelenině.

PAPRIKA

Pro Francouze je to kayenský pepř, pro Latinskou Ameriku chilli nebo chile, používá se v Asii, v Africe, kde tvoří podstatnou složku koření "berbera". U nás běžná paprika jsou rozemleté sušené plody. Za nejkvalitnější se považuje paprika španělská a maďarská. Nejvhodnější je dávat jako základ papriku sladkou a přikořenit některým druhem pálivějším. Použití je mnohostranné - do masitých slaných jídel, do omáček, sýrů, tvarohů, uzenin.

PAPRIKA MAĎARSKÁ

Tento výběrový druh maďarské papriky s charakteristickou nasládlou chutí používáme jako základ do masitých pokrmů, omáček, uzenin (čabajka), pomazánek, tvarohů apod. V Maďarsku velice oblíbena do gulášů, rybích a ostatních polévek.

PAPRIKA PÁLIVÁ

Tento výběrový druh silně pálivé maďarské papriky používáme k dochucení gulášů, omáček, polévek, do masitých jídel, na studenou kuchyni apod.

PAŽITKA

Používá se především jako zelené koření do polévek, omáček, do vaječných jídel, do bylinkového másla, na zdobení čerstvých zeleninových salátů (rajčatového, okurkového, bramborového a míchaného), na přílohy (ryží a brambory), na chléb s máslem, do tvarohových a sýrových pomazánek, na ozdobu pečených mas a ryb, na obložené chlebíčky atd. Z pažitky se vaří chutná omáčka k vařeným vejcím, k masu i k zelenině.

PEPŘ CELÝ a MLETÍ

Pepř /černý, bílý, zelený, růžový/ Tento druh tropického koření je jeden z nejznámějších a také nejrozšířenějších. (Je známo skoro 1600 druhů pepře, ale jako koření se používá asi 6 druhů). Někdy se nezralé bobulky nakládají do octa či solného nálevu a nazývají se zelený pepř - ten je určen pro labužníky. Je k dostání i sušený. Bílý pepř se získává ze stejných rostlin, ale rozdílným technologickým procesem. Chuť a vůně bílého pepře je daleko jemnější, než je tomu u pepře černého. Pepř podporuje trávení. Pepř je jedním z nejoblíbenějších kuchyňských koření. Používá se k přípravě masa, polévek, omáček a salátů. Labužníci pepří zásadně čerstvě utlučeným nebo umletým pepřem, protože je důležitá nejen ostrá chuť, ale i příjemná vůně pepře.

PEPŘ SEČUÁNSKÝ - FAGARA

Tento pepř není příbuzný se známým pepřem černým. Říká se mu také japonský nebo čínský pepř, nebo fagara.  Sečuánský pepř je značně ostré, až chuť otupující, aromatické koření. Pro zvýšení aroma se doporučuje tobolky celé nebo drcené opražit. Ke kořenění používáme jen malé dávky. Pepř sečuánský používáme celý nebo drcený při přípravě japonských nebo čínských pokrmů, zvláště drůbeže (kachna, kuře apod.).

PEPŘ CAYENSKÝ

Pepř cayenský jsou vlastně malé světlejší chilli papričky se silnou vůní. Používá se všude tam kde chilli.

PEPŘ ZELENÝ V NÁLEVU

Tato Brazilská odrůda nezralých plodů pepřovníku černého, nakládaného v nálevu, patří k lahůdkám teplé i studené kuchyně. Pro svoje příjemné aroma a jemnou chuť je oblíben nejen na minutky (vyhlášené steaky na zeleném pepři) ale i do čočky, polévek, salátů, k rybám, zvěřině apod.

PETRŽEL

U nás se rovněž obecně rozšířila a její nať byla používána ve staročeské kuchyni do omáček, tvořila také součást nádivek a tradičních vaječných velikonočních pokrmů. Petržel je základní zelené koření - naťová zelenina denní potřeby. Lze ji přidat téměř do všech pokrmů, polévek, smetanových a houbových omáček, sekaných mas, nádivek, dušených a pečených mas, salátů, ke zdobení obložených chlebíčků a různých lahůdek, i lžíci nebo dvě do houskových knedlíků.

PÍSKAVICE

Je to bobulovitá rostlina podobná jeteli. Celá rostlina typicky kořenitě páchne. Chuť semen je kořenitě hořká, mají trochu sliznatou konzistenci. Řecké seno bývá součástí mnoha směsí koření, jako je indické kari, v Bulharsku známá čubrica (saturejka, pískavice, pražená kukuřičná mouka, sůl, pálivé papričky, vše umleté a smíchané). Používá se také k aromatizaci sýrů.

ROZMARÝN

Dnes je rozmarýn jako koření používán především v italské, francouzské a španělské kuchyni, ale též v balkánské. Používá se i v Severní Americe, Mexiku a Anglii. Rozmarýn se přidává do polévek, k zelenině, koření se jím saláty, dává se do těstíček na smažení ryb, k pečeným rybám, jehněčí a vepřové pečeni, do karbanátků a omáček. Hodí se také k přípravě bylinkového másla. Pokrmům dodává chuť zvěřiny.

SATUREJKA

Saturejka je staré, dávno používané koření. Bývala součástí voňavých kořenných zahrádek našich prababiček a ještě dnes si leckde hospodyně nedovede představit dobrou svíčkovou na smetaně, není-li v omáčce povařena snítka vonné a peprné saturejky. Pro svou příjemnou vůni a ostrost se dá použít všude, kam se přidává pepř. Je oblíbena v ruské, balkánské, italské, španělské, francouzské, anglické i v americké kuchyni. Obecně můžeme saturejku přidávat do všech luštěninových jídel, do kapusty, velmi dobrá je v klobásách a při uzení masa, je vhodná při přípravě zvěřiny i smetanových omáček, k nakládání okurek a zelí, do bramborové polévky, fazolového, bramborového či okurkového salátu, do bylinkového másla a bylinkových omáček. Přidává se do rajské omáčky, k houbám, do majonéz, do fazolových lusků, do jídel z krupek a z krup. Výborné je kuře, které necháme uležet asi 1 - 2 hodiny v saturejce a pak je upečeme. Můžeme je ještě přikořenit troškou kari nebo zázvoru. Do jídel asi pro čtyři osoby přidáváme čajovou lžičku saturejky a při úpravě luštěnin dáváme na 500g luštěnin asi tři lžičky. V bulharské kuchyni se saturejka dává do oblíbené směsi zvané "čubrica", což je směs saturejky, soli, mouky z opražené kukuřice a semen pískavice.

SKOŘICE CELÁ a MLETÁ

Skořice jako koření má hlavní použití zejména při přípravě sladkých pokrmů, do nejrůznějšího pečiva a cukrářských výrobků, při zavařování ovoce. Používá se i do masitých pokrmů v kuchyni asijské, latinskoamerické, arabské, turecké, španělské aj.

SUMAH

Je to prášek překrásné temně červené barvy a kyselé chuti. V originálních receptech zakavkazské kuchyně se používá k rožněným masům (šašlik) nebo do jídla (čachonhbili). Kdysi se snad sumah používal u východních národů místo soli. Přidává se do tučných jídel.

ŠAFRÁN

Úsloví "je toho jako šafránu" ukazuje, jak vzácné to je koření a jak maloučko a opatrně se jím kořenilo. Nejvíce se šafrán používá v kuchyni španělské a francouzské, ale nesmí chybět v kuchyni arabské, indické, čínské a latinskoamerické. Barví se jím a také aromatizují rozmanité pokrmy - rýže, pilaf, omáčky, polévky, sýry, těsta. Říká se, že "šafrán zvedá koláče" - působí na kyprost těsta.

ŠALVĚJ

Ve staročeské kuchyni byla prý šalvěj rovnocenná s petrželkou. Používala se na skopové a na jehněčí maso, jež bývalo nadíváno vejci, slaninou a šalvějí. Na šalvěji se dusilo vepřové maso a ke kuřatům se připravovala "zelená jícha", kde kromě šalvěje byla i máta a petrželka. Vůbec se dost často jídlo kořenilo společně mátou a šalvějí. Na šalvěji se připravovaly rovněž i ryby, hlavně úhoř. Šalvěj patří na skopové a jehněčí pečeně, k telecímu masu, k rybám a do jídel z dršťek. Používá se do kořenných bylinkových směsí spolu s mátou, rozmarýnem, majoránkou, dobromyslu, bazalkou, přidává se do karbanátků, sekané, je příjemná v bylinkovém másle spolu s mátou, yzopem a petrželkou, je vhodná do nádivek a na kuřata, na telecí maso a vepřové kotlety. Můžeme ji také dávat do pomazánek z tavených sýrů nebo z vajec. Šalvěj má velmi silné kořenité aroma i výraznou chuť, proto jí nepoužíváme mnoho. Na jednu porci stačí špetka šalvěje. Jako koření se nejvíce používá v italské, balkánské a francouzské kuchyni.

TYMIÁN

Jako koření ho používáme maximálně asi tři čajové lžičky na 1kg potravin. Tymián je jedno z důležitých, hodně rozšířených koření, pěstuje se hlavně ve Španělsku, Albánii, Itálii, Francii, Řecku. Tymián tvoří součást polévkového koření "bouquet garni" používaného ve Francii, přidává se při uzení masa, do sýrů, do sekaných mas, ke zvěřině, do salátů, do hrachových a fazolových pokrmů, k nakládání okurek, do omáček, k zelenině, k přípravě ryb, na italskou pizzu, v Německu spolu s bobkovým listem i do kysaného zelí.

VANILKA

Toto koření, původem z Nového světa, je jedno z nejjemnějších vůbec.  Vanilku používáme do čokolády, pudinků, cukroví, zmrzlin, likérů, pečiva aj.

SEZAMOVÉ SEMÍNKO

V kuchyni se používají celá nebo i drcená semena na sladké i slané pečivo. Známá, velmi sladká pochoutka v arabských zemích chalva (halva) je často právě ze sezamu.

Opraženými semínky se sypou okurkové i majonézové saláty, obložené chlebíčky apod. Používají se i na minutky, grilované pokrmy, karbanátky, kuře, ryby.

ZÁZVOR CELÝ a MLETÝ

Zázvoru používají hodně pekaři a cukráři do perníků a biskvitů, ale používá se i ke kořenění masa, drůbeže, ryb apod. V různých částech světa je oblíben léčivý zázvorový čaj. V Anglii a Spojených státech mají i zázvorové pivo (gingerbeer) a limonádu.

BRAMBORÁK – SMĚS KOŘENÍ

Směs česnekového prášku, mletého černého pepře, majoránky s přídavkem soli (30 %). Je určena pro přípravu oblíbených bramboráků (placek ze syrových brambor). Má širší použití - například do hrachové, bramborové a česnekové polévky. Lze ji použít i na králíka, skopové maso, pečené a restované brambory, na topinky, selské omelety atd.

ČESKÝ GULÁŠ – SMĚS KOŘENÍ

Směs vhodná na přípravu pokrmů gulášového typu. Je složena z mleté sladké papriky, sušené cibule a česneku, kmínu, pepře, nového koření a soli (10 %). Neobsahuje glutaman. Je vhodná pro guláše "domácího" typu - z vepřového, hovězího i skopového masa, do bramborového guláše, do drštkových a fazolových polévek, do paprikových omáček smetanového typu (slepice na paprice aj.)

ČEVABČIČI – SMEŠ KOŘENÍ

Směs na oblíbený a známý pokrm balkánské kuchyně (z mletého masa). Obsahuje mletou sladkou i pálivou papriku, pepř černý, nové koření, tymián, petržel, cibuli a sůl (20 %). Směs můžeme použít na všechny typy mletých mas (vepřové, hovězí, kuřecí, skopové a zvěřina) i k přiostření guláše, do gulášových polévek, klobás apod.

GRILOVACÍ KOŘENÍ

Směs mletého koření určená pro grilování, pečení a smažení kuřat a ostatních druhů mas. Je složena ze sladké papriky, chilli, cibule, pepře, česneku, oregana, nového koření, koriandru, hořčice, šalvěje, kmínu a soli (15 %). Obsahuje i něco málo glutamanu. Zpravidla před grilováním 1 - 3 lžičky směsi smícháme s 1 - 2 lžícemi oleje a maso (zhruba o hmotnosti 1 kg) potíráme. Při pečení se vytváří zlatohnědá kůrka. Směs je vhodná též na masové rolády, do sekané i na pečené a grilované ryby. Můžeme jí dochutit dušená masa, zapékané pokrmy z masa, zeleniny s rýží či brambory.

KLOBÁSOVÁ - SMĚS KOŘENÍ

Specielní jemná směs pro přípravu klobás. Obsahuje česnek, nakládací sůl (30 %), papriku sladkou, uzenou sůl (7 %), papriku pálivou, pepř černý, kmín, saturejku, majoránku, oregano, nové koření a muškátový oříšek. Směs dáváme již při nakládání masa, obvykle 1 polévkovou lžíci na 1 kg masa. Osolíme asi 1 kávovou lžičkou soli. Klobásovou směs s úspěchem použijeme i k dochucení všech typů mletých mas, při výrobě klobás na grilování apod. K docílení výraznější (kořeněnější) chuti připravovaného pokrmu možno ke směsi přimíchat po 1 lžičce sladké a pálivé maďarské papriky (čabajské klobásy).

KRÁLÍK – MIX KOŘENÍ

Univerzální, velmi složitá a vyvážená směs koření určená zejména pro přípravu králíka. Obsahuje česnek, pepř, nové koření, bobkový list, jalovec, tymián, zázvor, koriandr, rozmarýn, šalvěj, kmín a mnoho dalších druhů koření včetně soli (15 %). Používáme asi 2 - 4 lžičky na 1 kg masa - podle chuti. Výborně se hodí také na zvěřinu, kuře (kuře na česneku), krůtu, husu i kachnu, na hovězí, vepřovou nebo skopovou pečeni apod.

KUŘE GRIL – SMĚS KOŘENÍ

Směs mletého koření určená pro grilování a pečení kuřat. Je složena ze sladké papriky, chilli, cibule, česneku, celerové nati, oregana, nového koření, koriandru, hořčice, šalvěje, kmínu a soli (25%). Obsahuje i málo glutamanu. Zpravidla před grilováním se doporučuje 1 - 3 lžičky směsi smíchat s 1 - 2 lžícemi oleje a kuře potřít. Při pečení se vytváří zlatohnědá kůrka. Směs je vhodná i na pečené a grilované ryby, masové rolády, sekané apod.

MLETÁ MASA – SMĚS KOŘENÍ

Originální jemně mletá směs, je aromatická a mírně pálivá. Obsahuje kmín kořenný, cibuli, česnek, pepř černý, nové koření, papriku pálivou, zázvor, majoránku, kardamom, tymián a sůl (30 %). Směs je určena do všech úprav mletého masa, karbanátků, sekané, kuliček z mletého masa, špízů. Lze ji použít i do různých typů masových a játrových zavářek do polévky, náplní zeleniny. Hodí se do masitých a rýžových náplní, dáváme ji i do haše a masitých náplní palačinek, pirožků apod.

PAŠTIKOVÁ SMĚS – SMĚS KOŘENÍ

Složitá, jemně mletá, příjemně aromatická směs určená k charakteristickému kořenění paštik. Skládá se z nového koření, zázvoru, pepře černého, muškátového ořechu, bazalky, tymiánu, bobkového listu, skořice a soli (10 %). Paštikové koření můžeme použít i k ochucení dušených jater a ledvinek, na různá dušená masa typu ragú, dušené hovězí plátky, na skopové, vepřové, králičí i drůbeží maso. Na 1 kg paštiky dáváme 1-3 lžičky směsi.

PEČENÁ MASA – SMĚS KOŘENÍ

Jemně mletá směs koření. Je složena ze sušené cibule, hřebíčku, jalovce, nového koření, černého pepře, skořice, tymiánu, hořčice a soli (15 %). Určená především k tučnějším masům - plněnému bůčku, do masových rolád, na hovězí, skopové a jehněčí pečeně, ke zvěřině, ale i k obměně při pečení krůt, kuřat a přípravě minutek.

PERNÍK – SMĚS KOŘENÍ

Směs jemně mletého koření, která obsahuje anýz, badyán, citrónovou kůru, hřebíček, skořici, kardamom a nové koření. Neobsahuje kypřící prášek. Je vhodná nejen do perníku a perníčků, ale i do kořeněných sušenek, speciálních druhů čajového a vánočního pečiva. Dokonce lze špetkou tohoto koření i zajímavě dochutit pokrmy asijské kuchyně ("čínu"), apod.

POLÉVKOVÉ KOŘENÍ – SMĚS KOŘENÍ

(nejedná se o „maggi“)

Jemně mletá směs určená ke kořenění všech typů polévek a vývarů z hovězího, kuřecího i vepřového masa. Hodí se i do zadělávaných mas, telecího a kuřecího ragú, do omáček, k dochucení guláše apod. Je složena z černého pepře, muškátového oříšku a květu, bobkového listu, tymiánu, hřebíčku, zázvoru, libečku a soli (20 %). Neobsahuje glutaman. Na 1 l polévky dáváme podle chuti 1/2 - 1 lžičku směsi.

RAJSKÁ – SMĚS KOŘENÍ

Mletá směs určená pro přípravu pokrmů z rajčat - především pro rajčatovou omáčku a polévku. Skládá se ze sušené cibule, černého pepře, bazalky, bobkového listu, hřebíčku, nového koření, tymiánu, směsi kořenové zeleniny, cukru, soli (5 %) a malého množství glutamanu. Příjemně ochucuje rajčatovou omáčku a polévku. Lze ji použít i do hrachové polévky, leča, do dušeného masa apod. Skvěle chutná na rajčatech, ale i na rajčatovém salátu, pizze a špagetách.

ROŠTĚNKY – SMĚS KOŘENÍ

Bohatá směs sestávající z dvanácti druhů mletého koření - černého pepře, zázvoru, kardamomu, koriandru, rozmarýnu, papriky, nového koření, kmínu, muškátového květu, skořice, cibule, česneku a soli (5 %). Dává dušeným masům vyváženou, nepříliš ostrou chuť, příjemnou vůni a barvu, Používáme ji především na dušené hovězí plátky a roštěnky, španělské ptáčky, ale můžeme jí ochutit i "svíčkovou", guláš, také rožněné a grilované minutky. Na 4 porce používáme 2 - 3 lžičky podle chuti i více.

RYBY – SMĚS KOŘENÍ

Směs mletého koření vhodná na pečené, smažené a grilované ryby. Obsahuje kmín, koriandr, papriku, česnek, zázvor, kurkumu, pepř, pískavici, tymián, bazalku, saturejku, sůl (15 %) a další. Je univerzálně použitelná, vhodná na sladkovodní i mořské ryby, ke kořenění rybích polévek a omáček.Výborně chutná i na houbách (smaženice) apod. Směs sypeme přímo na ryby, nebo připravíme kašičku z oleje, citrónové šťávy (sumahu) a směsi koření, kterou ryby půl hodiny před úpravou potřeme.

SVÍČKOVÁ – SMĚS KOŘENÍ

Speciální mletá směs určená k přípravě tradičního českého pokrmu "svíčková na smetaně". Obsahuje kořenovou zeleninu, cibuli, bobkový list, nové koření, citronovou kůru, pepř černý, sůl (18 %) a další byliny. Kromě tradičního pokrmu ji lze použít na zvěřinu, králíka, na hovězí pečeně apod.

ZABIJAČKOVÉ KOŘENÍ – SMEŠ KOŘENÍ

Vyvážená směs mletého koření vhodná pro zabijačkové výrobky. Obsahuje černý pepř, majoránku, nové koření, česnek, něco málo muškátového ořechu a květu, hřebíček, zázvor a sůl (35 %). Je určená do prejtu, jitrnic, jelítek, haší, do černé zabijačkové polévky, do pokrmů z krve, ale může se také použít do sekané, karbanátků, pod dušené skopové a hovězí maso apod. Přidáváme 1 - 4 lžičky na 1 kg výrobku podle chuti.

KOŘENÍ NA ZVEŘINU – SMĚS KOŘENÍ

Směs harmonické chuti a vůně určená pro přípravu zvěřiny. Obsahuje mletý pepř černý, nové koření, bobkový list, jalovec, tymián, zázvor, koriandr, rozmarýn, cibuli, kořenovou zeleninu, pálivou papriku, něco málo glutamanu a soli (9 %). Používáme asi 2 - 4 lžičky na 1 kg masa - podle chuti, buď k nakládání (pokropíme vínem, či zakapeme olejem) nebo k vlastní přípravě. Hodí se k pernaté zvěřině, ale i k divočáku, srnčímu, daňčímu a jinému masu ze zvěřiny, dále k minutkám, při pečení či dušení. Velmi chutná na krůtě, kuřeti, také na hovězí "svíčkové" či jiné hovězí nebo i skopové pečeni.

BYLINKOVÉ MÁSLO – SMĚS KOŘENÍ

Oblíbenou směs na bylinkové máslo, která obsahuje petržel, celer, česnek a další zelené byliny, můžeme mimo jiné použít i do bylinkových polévek, studených smetanových omáček a majonéz, nádivek, pomazánek, zeleninových salátů, mletých mas apod.

SALÁTOVÉ KOŘENÍ – SMĚS KOŘENÍ

Originální jemně mletá bylinková směs koření určená na zeleninové a těstovinové saláty, do zálivek - jogurtových, majonézových, octových apod. Obsahuje cibuli, česnek, pepř černý, kopr, petržel, citrónovou kůru, estragon, hořčici, bazalku, libeček, cukr (10 %) a sůl (10 %).

ADŽIKA – SMĚS KOŘENÍ

Směs koření gruzínské a arménské kuchyně. Existuje mnoho typů této zajímavé směsi, vždy však obsahují sladkou i pálivou papriku, česnek, sumah, koriandr, kopr, sůl (18 %) a směs vonných bylinek (chmeli - suněli). Je vhodná ke grilování mas (kuře, ryby, šašlik), do mletých mas a náplní, k dušeným i pečeným masům (guláš, skopové, jehněčí, ryby, drůbež, vepřové), k dušené zelenině. Je to voňavá, mírně pikantní směs.

AGLIO PEPERONCINI -  SMĚS KOŘENÍ

Italská pikantní česneková směs na všechny druhy těstovin, výborná na vaječné pokrmy, pizzu, dušenou i čerstvou zeleninu, do zapékaných pokrmů. Obsahuje česnek, paprika pálivá, paprika sladká, pepř bílý, petržel, sůl (15%) a další bylinky.

ARABSKÉ KOŘENÍ – SMĚS KOŘENÍ

Mírně ostrá směs vhodná především k dochucení a přípravě arabských pokrmů ("kabáb", "sambúsak", omáčka "tahina" apod.). Obsahuje papriku, římský kmín, koriandr, česnek, chilli a sůl (28 %). Hodí se na pečení a grilování všech druhů mas, dále je výborná k dochucení mletého masa, do dušených pokrmů, luštěninových a sojových jídel. Směs můžeme přidat také do různých směsí zeleniny s rýží, do gulášů nebo jen tak na brambory.

BARBECUE – SMĚS KOŘENÍ

V Americe velmi oblíbené tzv. "barbecue" - grilování podle karibských Indiánů. Jedna taková "barbecue", ostřejší směs koření, obsahuje sladkou papriku, chilli (tři druhy), rozmarýn, cibuli, celer, kopr a tymián. Neobsahuje sůl. Kořením se maso potírá, nebo se z koření a oleje udělá pasta, která se před grilováním vetře do masa.

BAVORSKÁ PEČENĚ – SMĚS KOŘENÍ

Směs koření ideálně určená na pečená, grilovaná (i smažená) vepřová masa. Vzhledem ke svému složení - jemně drcený pepř, hrubě drcený kmín, tymián, bobkový list, sůl (17%) a další byliny - je směs vhodná i na drůbež, ryby, zvěřinu, hovězí a skopové maso. Směs používáme při nakládání mas, ale i k okořenění masa těsně před přípravou (pečení, smažení, grilování), nebo během úpravy masa (dušení). Směs je vhodná na tučnější i libové druhy mas.

CITRONOVÝ PEPŘ – SMĚS KOŘENÍ

Originální ostřejší směs koření určená zejména na minutky z masa, na steaky, na rožněná a pečená masa, dále do gulášů, na zvěřinu. Výborně chutná v zeleninových salátech, zapečených těstovinách apod. Lze jej použít při smažení a pečení ryb. Obsahuje černý drcený pepř, citrónovou kůru, cukr, sůl (30 %) a další bylinky.

ČESNEKOVÝ PEPŘ – SMĚS KOŘENÍ

Světově proslulá (především v Severní Americe a v západní Evropě) pikantní směs drcených pepřů s příchutí česneku obsahuje i sezamové semínko, cibuli, papriku, mleté hořčičné semínko, sůl (18 %) a další byliny. Směs je určená nejen na minutky z masa a ryb, ale i k nakládání před grilováním a pečením. Lze jí okořenit pikantní pizzu, těstoviny a saláty. Výborně se hodí k nakládání a při úpravách sojového masa, luštěnin, rýže apod. Pokrmům dává lahodnou pikantní chuť.

ČÍNA – SMĚS KOŘENÍ

Obsahuje hlavně papriku, glutaman, chilli, pískavici, bazalku, muškátový ořech, kurkumu, celer a další bylinky. Lze jí kořenit minutky, rožněná jídla, kuře, ryby, králíka, vepřové maso, kuličky z mletého masa, guláš apod. Je vhodná i do ostřejších salátů z bílého nebo pekingského zelí. Na 4 porce pokrmu dáváme 1 - 2 lžičky směsi podle chuti.

ČUBRICA – SMĚS KOŘENÍ

Oblíbená směs balkánské kuchyně. Základ tvoří hlavně mletá sušená saturejka a pískavice - řecké seno. Dále směs obsahuje libeček, celer, opraženou kukuřičnou mouku a sůl (30 %). Čubrica je určena na rožněné pokrmy, zvláště z mletého masa, ale i do všech pokrmů balkánské kuchyně jako džuveč, musaka, kebab, zapékané směsi zeleniny a masa, do hustých zeleninových polévek (čorba). Lze ji též použít k ochucení slaných tvarohových pomazánek, na sýr (zejména ovčí), na plátky slaniny, chléb s máslem či sádlem, do luštěninových, zvláště fazolových pokrmů.

GLÜHWEIN - SVAŘENÉ VÍNO – SMĚS KOŘENÍ

Typ hrubě drcené německé směsi "Glühwein" určené především na svařené víno (dáváme 1/2 - 1 lžíce na 1 l červeného vína). Obsahuje drcenou skořici, citrónovou kůru, hřebíček a vonné bylinky.

GYROS – SMĚS KOŘENÍ

Příjemná řecká směs drceného koření. Obsahuje hlavně vločky sladkých i pálivých paprik, rozmarýn, bazalku, cibuli, česnek, petržel, chilli, krystalky mořské soli atd. Je určena k nakládání masa na rožnění (Gyros), ale má široké použití: do mletých mas, na skopové, kuře, králíka, na minutky. Zvlášť chutná v salátech z čerstvé zeleniny (pekingské zelí, rajčata), v leču a podobných zeleninových směsích, také se používá do omáček, na špagety, na pizzu apod.

CHOP SUEY – SMĚS KOŘENÍ

Mletá směs na přípravu čínského pokrmu, který je součástí mezinárodní kuchyně (směs kuřecího masa, různých druhů zeleniny, bambusových výhonků a nudlí nebo rýže). Sestává: z cibule, kurkumy, zázvoru, chilli, citrónové kůry, směsi koření 5 vůní, hroznového cukru, soli a malého množství glutamanu. Můžeme použít i na přípravu pokrmů jiných typů čínské kuchyně, na sójové maso apod.

ITALSKÉ TĚSTOVINY – SMĚS KOŘENÍ

Originální mírně pikantní směs na přípravu i k dochucení italských těstovin. Obsahuje česnek, cibuli, bazalku, oregano, tomatový prášek, mletou hořčici, chilli, papriku, pepř, 16 % soli a něco málo glutamanu. Směs lze použít při přípravě všech typů těstovin, do těstovinových salátů, při dušení zeleniny, na zeleninové. Dále k dochucení rýže, polévek, při grilování, pečení a smažení masa a ryb, do mletých mas apod.

KARI

Kari je složitá směs, používaná v indické, thajské, indonéské, čínské a vůbec mezinárodní kuchyni. Směsí je mnoho typů - od ostrých po méně ostré, často z 15 i více druhů koření. Kari znamená i pokrm (silně kořeněná směs masa, zeleniny, nebo obojího). Používáme je do masových a zeleninových kari, smetanových polévek a omáček, do květákové a pórkové polévky, do luštěnin, rýže, mletých mas, na kuře, králíka, ryby aj.

KOŘENÍ PĚTI VŮNÍ

Pikantní směs koření užívaná v jižní Číně, ale také ve Vietnamu, především k pečení masa, drůbeže a k nakládání masa před přípravou. Nazývá se také směs pěti koření. Sestává se z mletého badyánu, fenyklu, skořice, hřebíčku a pepře. Někdy se při přípravě ještě doplňuje zázvorem a kardamomem. Zajímavě jí ochutíme čínské pokrmy z hovězího a jiných druhů mas.

KUŘE POLLO – SMĚS KOŘENÍ

Mletá směs italského typu určená především k okořenění kuřat, kuřecích polévek a vývarů. Obsahuje bazalku, petržel, rozmarýn, zázvor, sladkou papriku, pepř, cibuli a něco málo česneku, glutamanu a soli (25%). Směs můžeme použít i na minutky z vepřového a hovězího masa, ale i ke skopovému masu, k úpravě ryb, do karbanátků apod. Skvěle chutná v rizotu, na špagetách, při přípravě luštěnin a při dušení zeleniny.

MAĎARSKÝ GULÁŠ – SMĚS KOŘENÍ

Ostřejší směs vhodná na přípravu pokrmů gulášového typu. Obsahuje hlavně sladkou a pálivou maďarskou papriku, dále kmín, pepř, nové koření, muškátový oříšek, koriandr, skořici a sůl (20 %). Je vhodná do guláše z vepřového, hovězího, skopového ale i krůtího masa, dále do bramborového guláše, dršťkových a fazolových polévek, do paprikových omáček smetanového typu (slepice na paprice aj.) Obvykle dáváme 1 lžíci na 4 porce - ale i více podle chuti.

MEAT MÁSALA – SMĚS KOŘENÍ

Mírně ostrá směs koření indického typu, která obsahuje koriandr, cumin (římský kmín), zázvor, česnek, různé typy chilli a paprik, sůl (12%), bylinky. Vhodná pro rožnění, pečení a smažení kuřat i jiných druhů mas (směs dodává pokrmům typickou chuť, vůni a načervenalou barvu.)

MEXIKO – SMĚS KOŘENÍ

Směs, která dává pokrmům říz i vůni po mexickém stylu. Obsahuje hlavně mletou sladkou i pálivou papriku, oregano (dobromysl), česnek, cibuli, pepř, muškátový ořech, kmín, sůl (10 %) a další. Je vhodná pro přípravu mas typu ragú, gulášů, do fazolových pokrmů, plněných paprik, náplní z mletého masa, směsí dušených zelenin s uzeninou či masem (fazolky, cukety, rajčata, papriky aj.).

MILÁNSKÁ SMĚS – SMĚS KOŘENÍ

Směs na ochucení omáček a do strouhaného sýra na špagety, makaróny a jiné těstoviny. Obsahuje koření typická pro italskou kuchyni jemně mletá: bazalku, česnek, sušenou mrkev, oregano (dobromysl), černý pepř, tymián, citrónovou kůru, provensálskou směs a sůl (10 %). Kromě těstovin ji můžeme použít i při přípravě králíka, do rajčatové omáčky, do leča, ke skopovému a jehněčímu masu, popř. i na pizzu atd.

NASI GORENG – SMĚS KOŘENÍ

Velmi chutná směs koření určená pro přípravu světoznámého indonéského pokrmu téhož jména (z rýže, kuřecího masa, krevet, zeleniny, koření a dalších složek). Základem směsi je sušená opražená cibule, chilli, kari, česnekový prášek, zázvor mletý aj. Je mírně ostré chuti, křupavá, vhodná do pokrmů indonéského a indického typu i do domácí "číny". Zpestří v malém množství i bramborovou kaši, rýži, pohanku, šťouchané brambory, dušenou zeleninu. Skvěle dochutí všechny typy polévek aj. Směs dáváme většinou až na zcela hotový pokrm (stačí promíchat).

PAELLA – SMĚS KOŘENÍ

Mírně pikantní směs koření určená především na španělské národní jídlo Paellu - pestrou rýžovou pánev. Obsahuje kurkumu, cibuli, papriku, pepř, česnek, petržel a další zelené byliny. Je vhodná do zeleninových a masových rizot, na dušenou zeleninu, těstoviny, do polévek (Soljanka) apod. Příjemně jí okořeníme i smažená a dušená masa, ryby a směsi masa a zeleniny. Skvěle chutná v rybích a zeleninových salátech.

PAŘÍŽSKÝ PEPŘ – SMĚS KOŘENÍ

Originální, vyvážená směs koření, složená zejména z různých druhů pepřů a paprik (bez soli), určená především na minutky z hovězího, vepřového a kuřecího masa, a na ryby. Směs lze použít při smažení, pečení, ale i nakládání mas, sýrů (hermelín), uzenin (utopenci) apod.

PIZZA – SMĚS KOŘENÍ

Směs koření italského typu určená pro okořenění domácí pizzy. Sestává z bazalky, oregana (dobromyslu), šalvěje a obsahuje i něco málo česneku. Neobsahuje sůl. Směs se hodí i na těstoviny, příjemně jí dochutíme např. rajčatovou omáčku, ale i karbanátky, dušenou zeleninu apod.

PROVENSÁLSKÉ KOŘENÍ – SMĚS KOŘENÍ

Jihofrancouzská světově proslulá směs z rozmarýny, tymiánu, saturejky, dobromyslu (oregana), fenyklu a levandule. Můžeme ji použít na jehněčí, skopové maso, na králíka, kuře, na grilovaná masa k naložení. Vhodná je i do dušené zeleniny s masem (rajčata, papriky, cukety aj) i bez masa.

ROMEO - CIKÁNSKÉ KOŘENÍ – SMĚS KOŘENÍ

Originální, na hrubo drcená směs koření, obsahuje sladkou papriku, cibuli, pepř černý, tymián, kmín a sůl (25 %). Hodí se na pečená a rožněná masa, na uzeniny, do vaječných pokrmů, do rýže. Můžeme ji přidat také do masových vývarů, na těstoviny, do leča. Skvěle chutná i na smažených játrech.

STEAKOVÉ KOŘENÍ – SMĚS KOŘENÍ

Originální vyvážená směs koření určená zejména na steaky, dále na minutky z hovězího, vepřového ale i drůbežího masa, do guláše a "svíčkové", na rožněná a pečená masa, do mletých mas apod. Obsahuje pepř drcený, papriku, cibuli, libeček, celer, citrón, zelené byliny a sůl (30 %).

ŠAŠLIK – SMĚS KOŘENÍ

Směs určená na oblíbené grilované kousky masa na jehle (případně i z mletého masa). Je složena z mleté papriky, cibule, nového koření, bobkového listu, kurkumy, celeru, tymiánu a kopru, neobsahuje sůl. Z oleje (2 - 3 lžíce) a 2 - 3 lžiček směsi vytvoříme marinádu, do níž nakládáme maso před rožněním.

TANDOORI MÁSALA – SMĚS KOŘENÍ

Mírně ostrá indická směs pro rožnění kuřat a jiných druhů masa na jehle (ryby, kotlety, králík, jehněčí maso atd.), na pečená masa, směs dodává pokrmům typickou chuť a načervenalou barvu. Obsahuje koriandr, cumin (římský kmín), zázvor, česnek, chilli, sůl (5 %).

TZATZIKY – SMĚS KOŘENÍ

Původní řecká směs určená na originální řecký pokrm ze strouhaných okurek s jogurtem a olivovým olejem. Lze ji použít na zeleninové saláty, do bramborové a hrachové polévky, do bramborových placek, pomazánek, na ryby, do majonéz a jogurtů apod. Obsahuje česnek, cibuli, mátu, papriku, sůl (25 %).

DIVOKÉ KOŘENÍ – SMĚS KOŘENÍ

Bohatá směs originální chuti, vhodná k přípravě zvěřiny, králíka, hovězího a skopového masa ale i drůbeže. (Na jeden kg masa dáváme asi 2 - 3 lžičky směsi.). Obsahuje pepř černý, nové koření, mletou kořenovou zeleninu, cibuli, jalovec, šípek, kmín, kardamom, oregano, citrónovou kůru a "uzenou" sůl (20 %). Ideální při přípravě smetanových omáček ze zvěřiny a v kombinaci s masem dušeným nebo pečeným na víně.

GURMÁN – SMĚS KOŘENÍ

Směs koření určená hlavně k dochucení hotových pokrmů. Lze ji použít i při pečení a grilování masa (vepřové, kuřecí, krůtí), do vajec, při obalování řízků a zeleniny na smažení, do salátů, pomazánek, studených omáček, na topinky, vaječné pokrmy, na obložené chlebíčky. Hodí se i při přípravě rychlých pokrmů čínského typu. Dávkujeme dle chuti s ohledem na 50 % obsah soli. Směs obsahuje papriku sladkou a pálivou, cibuli, muškátový ořech, česnek, koriandr, glutaman a sůl.

HARÍSA –SMĚS KOŘENÍ

Ohnivá tuniská směs, oblíbená také v Alžíru a Maroku, určená k přípravě originálních omáček k dušené zelenině, masu apod. (Smícháme s olivovým olejem do hustoty pasty). Obsahuje drcené chilli papričky, česnek, koriandr, cumin, papriku a sůl (5%). Jako stolní koření je Harísa dost podobná indonéským sambalám. Používáme všude tam kde chilli - k přiostření pokrmů, do gulášů, polévek, na "čínu", při grilování a pečení masa a ryb apod.

KUŘE ORIENT – SMĚS KOŘENÍ

Směs určená na pečená a grilovaná kuřata. Pro grilování doporučujeme směs smíchat s olejem a kuře potřít. Je vhodná také do indických pokrmů, rožněných a smažených kuliček, karbanátků, ke skopovým a vepřovým pečením, na ryby, krůtu, králíka, do čočky, polévek. Obsahuje kari (anglický typ), cibuli, česnek, bazalku, saturejku, chilli, sůl (30 %) apod.

SÓJOVÉ MASO – SMĚS KOŘENÍ

Směs určená pro kořenění sójového masa a podobných výrobků. Hodí se na všechny úpravy sójového masa (dáváme již při namáčení), dále i na minutky z vepřového, hovězího a drůbežího masa, případně směsi sójového masa s ostatními druhy mas. Obsahuje cibuli, libeček, zázvor, mletou kořenovou zeleninu, petržel, sladkou odrůdu chilli, pepř cayenský a mořskou sůl (15 %).

SUŠENÁ ZELENINA – SMĚS KOŘENÍ

Směs kořenové zeleniny, která je pohotově při ruce při přípravě všech druhů polévek, ale můžeme ji použít i pod dušená masa, do vaječných pokrmů, k dochucení omáček a těstovin apod. Obsahuje karotku, pórek, pastinák, cibuli, celer, zelené byliny.

BEJBY GRIL – SMĚS KOŘENÍ

Příjemně vonící nepálivá směs koření pro všestranné použití, zejména do dietních pokrmů, dětských jídel, na studenou kuchyni, pomazánky, do polévek, omáček, při přípravě masa a zeleniny aj. Obsahuje sladkou papriku, cibuli, mleté hořčičné semínko, celer, petržel, kmín, česnek, oregano, karotku, kari (anglický typ - nepálivé), cukr a mořskou sůl (10 %).

zpět na hlavní stránku

© Jiří Šimek, Liberec